Bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa

 

Są takie elementy, które odgrywają ogromną rolę w każdym miejscu publicznym. Na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, chociażby dlatego, że są nieodłączną częścią budynku lub są umieszczone tam, gdzie nie wszyscy mają dostęp. Wiązki kablowe, bo o nich właśnie mowa, muszę spełniać wiele norm narzuconych odgórnie przez przepisy prawa (zarówno polskiego, jak i europejskiego), ponieważ — jak każdy inny przedmiot przewodzący energię — może stanowić zagrożenie dla ludzi przebywających w określonej lokalizacji. Jednak dobrze skonstruowane i rozmieszczone, a także o odpowiednim rodzaju, mogą mieć realny wpływ na bezpieczeństwo i ochronę przeciwpożarową.

 

Wiązki kablowe a bezpieczeństwo pożarowe — jakie cechy mają znaczenie?

 

Przede wszystkim, istotne jest tutaj minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się ognia. Co za tym idzie, droga stworzona z wiązek kablowych musi być stosunkowo krótka. Pojedyncze elementy (w tym mocowania) powinny być również stworzone z takich materiałów, które nie będą wydzielały intensywnego dymu ani toksycznych gazów podczas spalania. To bardzo ważne w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.

 

Tutaj najczęściej stosowane są przewody bezhalogenowe, czyli niezawierające chlorku, bromu, fluoru i tym podobnych, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Ten typ wiązek kablowych wyróżnia niskie ryzyko dymienia oraz niewielka emisja szkodliwych gazów, co jest kluczowe w przypadku wszelkich instalacji bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.

 

Jaką funkcję pełnią wiązki kablowe w ochronie przeciwpożarowej?

 

Najważniejszym zadaniem tego typu przewodów jest zapewnienie ciągłej dostawy energii elektrycznej lub sygnału przez jak najdłuższy okres w trakcie zagrożenia. Czas ten określa się klasą PH. Im większa liczba w znakowaniu, tym dłuższy czas działania wiązek kablowych. To bardzo istotne — szczególnie w tych przewodach, które są montowane w przeciwpożarowych systemach alarmowych. Co więcej, jeżeli są montowane w budynkach, które zadbały o bezpieczeństwo poprzez dostęp do stałych, wodnych urządzeń gaśniczych, muszą być także wodoodporne.

KABLONEX

WE EXPAND YOUR CONNECTIONS

KABLONEX

Adres do korespondencji:

ul. Ogrodowa 63

64-510 Wronki, woj. wielkopolskie

 

 

Zakład produkcyjny:

ul. Myśliwska 53

64-510 Wronki, woj. wielkopolskie